- today
- label Kosmetyki Włoskie
- remove_red_eye 511 odwiedzin

Minione lata przyniosły ogromny wzrost świadomości konsumenckiej dotyczącej kosmetyków. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma skład używanych przez nich kosmetyków. Z tego względu nikogo już nie dziwi widok osób, które przed zakupem wybranego produktu uważnie czytają jego skład.
Co więcej, sami producenci zaczynają rozumieć zachodzące zmiany i sukcesywnie wprowadzają do swoich ofert coraz ciekawsze produkty. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się między innymi: kosmetyki wegańskie, kosmetyki organiczne, a nawet kosmetyki lecznicze. Co dokładnie oznaczają te nazwy i czego należy się spodziewać po takich produktach? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.
Kosmetyki wegańskie – w trosce o dobro zwierząt
Niektóre osoby mogą być bardzo zdziwione faktem, że na półkach drogerii coraz częściej można znaleźć tzw. kosmetyki wegańskie. Jednak nie ma w tym nic dziwnego. W branży kosmetycznej od wielu lat wykorzystywano bowiem różne składniki pochodzenia zwierzęcego.
Przykładów jest całe mnóstwo. Firmy kosmetyczne do dzisiaj korzystają choćby z produktów wytwarzanych przez pszczoły, takich jak:
- wosk pszczeli
- miód
- propolis
Bardzo popularne jest także używanie mleka lub kolagenu pozyskiwanego z produktów odzwierzęcych.
Takie praktyki nie mogą być akceptowane przez osoby, które przeszły na wegański styl życia. Obecnie weganizm jest kojarzony głównie z dietą, ale w rzeczywistości ma on znacznie szerszy zakres. Weganie muszą bowiem zrezygnować zarówno ze spożywania, jak i ze stosowania wszelkich produktów pochodzenia odzwierzęcego. Dotyczy to także odzieży oraz kosmetyków.
Idealnym wyborem dla takich osób są więc wspomniane kosmetyki wegańskie. Oznaczenie wege świadczy o tym, że dany kosmetyk został wyprodukowany bez użycia produktów pochodzenia odzwierzęcego.
Co ważne: kosmetyków wegańskich nie należy mylić z kosmetykami naturalnymi. Pomiędzy takimi produktami istnieje bowiem zasadnicza różnica. Kosmetyki wegańskie są po prostu wolne od wspomnianych składników odzwierzęcych, ale mogą one zawierać np. związki chemiczne lub syntetyczne. Natomiast kosmetyki naturalne są wytwarzane jedynie ze związków mineralnych, roślinnych lub organicznych.
Kosmetyki organiczne – kontrolowane i zrównoważone uprawy
Współczesna konsumpcja często opiera się na skrajnym eksplotowaniu różnych zasobów. Niestety, jednym z przykładów są uprawy roślin, które później wykorzystuje się np. w kosmetyce. Masowa produkcja takich botanikaliów prowadzi do wyjałowienia gleby oraz zaburzenia naturalnego ekosystemu. Jeśli więc konsumenci nie chcą wybierać produktów wytwarzanych w ten sposób, alternatywą mogą być kosmetyki organiczne.
Takie produkty są wytwarzane niemal wyłącznie ze składników, które pozyskano z upraw ekologicznych. Granica powinna wynosić tutaj około 95% zawartości takich składników.
Kosmetyki organiczne często są określane także mianem wspomnianych wyżej kosmetyków naturalnych. Jednak warto dodać, że nie jest to do końca precyzyjne określenie. Owszem, produkty organiczne często spełniają kryteria kosmetyków naturalnych. Jednak z drugiej strony dany kosmetyk może zawierać tylko naturalne składniki, które jednak nie zostały pozyskane z upraw ekologicznych. Toteż trafniejsze będzie zestawienie kosmetyków organicznych z ekologicznymi.
Kosmetyki lecznicze – najwyższy stopień pielęgnacji
Nasza skóra jest pierwszą i pod wieloma względami najważniejszą barierą ochronną dla naszych organizmów. To z kolei sprawia, że odpowiednia pielęgnacja skóry staje się niezwykle istotna. Z tego względu producenci kosmetyków od dawna dodają do swoich produktów składniki aktywne, które mają wspierać odbudowę naskórka lub wspomagać syntezę kolagenu.
Jednak zdecydowanie najwyższym szczeblem pielęgnacji jest stosowanie tzw. kosmetyków leczniczych. Od razu trzeba zaznaczyć, że podana nazwa ma charakter umowny. Nie istnieje bowiem żaden odgórny podział na kosmetyki lecznicze i pielęgnacyjne.
Co więc ma tutaj decydujący wpływ? Tym czynnikiem jest oczywiście zawartość składników aktywnych o dodatkowym potencjale leczniczym. Przykładem mogą być choćby produkty, które zawierają srebro koloidalne. Jest to jeden z najlepiej przebadanych składników wywierających prozdrowotny wpływ na skórę. Srebro koloidalne przyspiesza gojenie się ran i chroni uszkodzoną skórę przed szkodliwymi czynnikami.
Naturalnie takich składników jest znacznie więcej. Czasami można nawet natrafić na kosmetyki, których leczniczy potencjał wynika z synergicznego działania dwóch lub trzech składników aktywnych. Warto więc uważnie zapoznać się ze składem takich produktów, aby wybrać najlepszy kosmetyk do codziennej pielęgnacji.
Podsumowanie
Współczesny rynek kosmetyków zapewnia konsumentom naprawdę bogaty wybór rozmaitych produktów. Kosmetyki naturalne lub wegańskie są idealną opcją dla osób, które muszą unikać produktów odzwierzęcych. Natomiast kosmetyki pielęgnacyjne lub lecznicze mogą wspierać regenerację uszkodzonej skóry, a nawet działać w sposób leczniczy.
Ważne jest jednak to, aby wszystkie produkty pozyskiwać jedynie ze sprawdzonych źródeł. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Jesteśmy doświadczonymi importerami najlepszych kosmetyków z całego świata. Oferowane przez nas produkty cechują się najwyższą jakością i pełnowartościowym charakterem. Dzięki temu możemy zapewnić Państwu maksymalną satysfakcję z dokonanych zakupów.